MOMU Mootorispordimuuseum annab teada: Möödub 60 aastat Eestis ehitatud vormel Estonia esimesest stardist

60 aastat tagasi, 1958. aasta 5. oktoobril veeres Leningradis, Nevski ringrajal esimest korda stardijoonele Estonia nimeline vormelauto, mis oli konstrueeritud projekti eestvedaja Ants Seileri poolt ja ehitatud Tallinna Autoremonditehases nr. 1.

Peagi järgnesid Estonia-1 nime kandnud vormelautole juba järgmised mudelid ning vaid mõned aastad hiljem kihutati NSVLiidu ringradadel põhiliselt just Estonia võidusõiduautodel. 1985. aastal valmis 1000. Estonia nime kandnud vormelauto. Tehas oli saanud nimeks Tallinna Autode Remondi Katsetehas (TARK) ja tõusnud maailma vormelitootmise absoluutsesse tippu - vaid Inglise tootja Lola oli toodangu arvult suurem. Eesti taasiseseisvumise järel algas luigelaul. Põhjuseid oli mitmeid, lõpptulemus paraku üks - 2001.a. valmis viimane Tallinna tehases valmistatud võidusõiduauto Estonia-26/H9. Selja taha jäi 44 aastat avastamist, leiutamist ja edulugusid.

Kokku valmistati Estonia nime kandvaid vormelautosid 1331 ja selle tootmisarvuga kuulutakse ka täna veel kindlalt maailma läbi aegade kümne kõige enam võidusõiduautosid tootnud firmade hulka.

 

Lisatud foto, autor Pille Russi/MOMU

 

Lisainfo

Rein Luik

5024504

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2017

See on järjekorras juba 15. raamat sarjast „Eesti autosport“, olles üks pikema traditsiooniga spordiraamatuid Eestis. Raamat on pilguheit 2017. aastale Eesti autospordis, siit leiab kõigi alade põhjaliku hooaja kokkuvõtte nii eesti kui inglise keeles, statistikat ning hulgaliselt pilte.

Loodetavasti rõõmustab tänavune aastaraamat kõiki autospordisõpru nii Eestis kui välismaal.

Saadaval Apollos ja Rahva Raamatus ning EAL kontoris Mustamäe tee 4.

veebitehas