Kardispordi Eesti meistrivõistluste hooaeg 2026 on algamas vaid pisut enam kui kuu aja pärast. Milliseid muutuseid see endaga kaasa toob?
Rohkem starte, rohkem võidusõitu
Olulise muudatusena möödunud aastatega võrreldes tõstab kolmandat aastat peakorraldajana tegutseva EAL Sport OÜ juht Janis Kaal esile oluliselt muutunud võistlusformaati. ”Oleme järk-järgult püüelnud olukorrani, kus kohalikel meistrivõistlustel osalemine pakuks FIA tiitlivõistlustele võimalikult lähedast kogemust. Leppima peame siinsete klimaatiliste tingimustega, kuid kõiges muus soovime olla tipptasemel. Püüame tänavu pakkuda kõikidele klassidele etapi lõikes kvalifikatsiooni ja viit võistlusstarti, et nädalavahetusest sportlikus mõttes maksimum võtta. See on regioonis tavatu ja korraldusliku stressi mõttes suur väljakutse kõigile kohtunikele, kuid loodetavasti suudame luua uue standardi rahvuslike meistrivõistluste tähenduses.”
Uus rada meistrivõistluste kalendris
Esimest korda võisteldakse Eesti meistrivõistluste raames uuel, mõned aastad tagasi valminud Käina kardirajal. ”Rada on projekteeritud sõitjale väljakutsuva ja möödumisvõimalusi pakkuvana, raja haldaja on teinud märkimisväärseid pingutusi selle hea seisukorra ja ohutusalaste meetmete tagamisel. Paljudel staažikamatel võistlejatel on veel isiklik kogemus vanalt Käina kardirajalt ja noorematel kindlasti soov saada käsi valgeks uuel.” sõnas Kaal.
Lahtine on veel finaaletapi toimumispaik. ”Oleme kinnitamas kardiradade rahvusliku litsentseerimise tingimusi ja jätkame ka sel aastal sammhaaval koostöös radade haldajatega nende muutmist turvalisemaks ja kaasaegsemaks. Viimase etapi toimumiskoht sõltub hetkel sellest kas planeeritud võistluspaigas suudetakse vajalikud parendused ettenähtud ajaraamis ellu viia. Oleme täna jõudnud võistlejate vaates õnnelikku seisu, kus Eestis võistlusradu rohkemgi kui hooaja kalendrisse mahub ja see annab võimaluse teha kaalutletud valikuid.”
Uued võistlusklassid ja eriauhinnad
Juba aasta tagasi välja kuulutatud uued meistrivõistluste klassid OK-N Junior ja OK-N debüteerisid Eesti kardispordis tegelikult juba mullu suvel peetud valikvõistlustel, kus selgitati FIA World Cup’ile pääsevad sõitjad. Kui tollasel võistlustel oli konkurents OK-N klassi võistlejate vahel ja OK-N Junior klassis oli Eestis üldse vaid üks võistleja, siis hooaja alguseks on pilt sootuks muutunud. OK-N Junioris on oodata starti isegi ligemale 20 noort sõitjat, mis on üle aastate üks esinduslikumaid selles vanuserühmas. Samuti on oodata OK-N klassis starti mitmeid tugevaid ja rahvusvahelise kogemusega sportlaseid, kes seni kaasa löönud teistes masinaklassides. Baltic Cup sarja kuuluvatel osavõistlustel on kindlasti ridu täiendamas paljud naaberriikide konkurendid.
”Alustavate klasside hoogsa käivitamise nimel paneb korraldaja välja omapoolsed auhinnad: kummagi klassi võitjale hüvitatakse vastava võistlusklassi FIA Karting World Cup stardimaks (toimub 8.-11. oktoobril Viterbos, Itaalias). Kui võistlusklassis teeb täishooaja kaasa vähemalt 10 võistlejat, siis teenivad samasuguse auhinna klassi 3 hooaja parimat.” julgustas Kaal kõiki kõhklejaid rajale tulema. ”Meistrivõistlused on lahtised ja auhinnalauale pääseb ligi sõltumata lipu värvist. Aus konkurents on just see, mida spordiala ja sportlaste arenguks vajame.”
Rotax-klassid jätkavad meistrivõistlustel
Rotax-klasside võistlejate hulk Eestis on läbi aegade olnud arvestatavalt suur. Kuigi tänavu ei toimu meistrisarja siseselt kvalifitseerumist RMCGF pääsetele, käib võidusõit jätkuvalt Eesti meistrivõistluste tiitlitele. Võistlusklassideks on Junior 125, Senior 125, DD2 ja DD2 Masters. Viimases klassis peetakse omakorda eraldi arvestust kuni 50-aastastele ja eakamatele võidusõitjatele.
Üks rehvitootja
Eelnevatel aastatel on FIA ja Rotax-klasside kardid taavpäraselt võistelnud erinevate tootjate (LeCont ja Mojo) rehvidega. Olukord on olnud vastukarva mitmetele sõitjatele ja nende mehaanikutele, kes on kurtnud võistlusrajale vaheldumisi ladestuva kahe erineva rehvitüübi segude omavahelist ebakõla ja sellest tulenevat ennustamatut rehvide käitumist. Seda probleemi enam eksisteerida ei saa ja ühtlasi ei ole Rotax klasside võistlejad enam mõjutatud Mojo rehvide püsivatest tarneprobleemidest, mis mulluse hooaja lõpus Rotaxi sõitjaid juba niikuinii LeCont rehvidega võistlema sundis.
Uus võistlusnumbrite kinnitamise kord
Käesolevast hooajast on üldjuhendiga reguleeritud võistlusnumbrite jaotamise ja kinnitamise kord, millega nähakse võistlusklasside lõikes ette kindlad võistlusnumbrite vahemikud: Need on järgmised:
Klass Numbriseeria
Cadet 501–599
Micro 401-499
Mini 301–399
OK-N J 201–299
OK-N 101–199
KZ2 400–499
Junior 125 201–299
Senior 125 301–399
DD2, DD2 Open 401–499
DD2 Masters 501–599
Ühesuguse võistlusnumbri kasutamine samas võistlusklassis ei ole lubatud. Soovitud võistlusnumbri kasutamise eelis on võistlejal, kes on võtnud antud võistlusnumbri võistlusklassi põhiselt kasutusele esimesena. Igas võistlusklassis on vastava numbriseeria kolm esimest numbrit (nt „301“, „302“ ja „303“ klassides Mini ja Junior 125) broneeritud eelneval aastal Eesti meistrivõistluste üldarvestuse vastava võistlusklassi esimesele kolmele võistlejale.
Kardispordi Eesti meistrivõistluste kalender 2026:
02.-03.05.2026 EMV 1 (kõik klassid***; Cadet väljaspool EMV arvestust), LaitseRallyPark
08-09.05.2026 EMV 2 (Micro, Mini, OK-N-Junior, OKN, KZ2), Kandava
05.-06.06.2026 EMV 3 (kõik klassid***; Cadet väljaspool EMV arvestust), Käina
17.-18.07.2026 EMV 4 (kõik klassid***; Cadet väljaspool EMV arvestust), Põltsamaa
21.-22.08.2026 EMV 5 (Micro, Mini, OK-N-Junior, OK-N, KZ2; Cadet väljaspool EMV arvestust), LaitseRallyPark
05.-06.09.2026 EMV 6 (kõik klassid***; Cadet väljaspool EMV arvestust), võistluspaik lahtine
Esimeste etappide võistlusjuhendid ja registreerimiskeskond avalikustatakse lähipäevil.










