Alustas tänavune EAL Akadeemia

Möödunud nädalavahetusel toimus selle aasta noorte koolitusprogrammi EAL Akadeemia esimene sessioon, mis leidis aset Võrtsjärve ääres Rannakülas ja Vehendil. Tegu on Eesti Autospordi Liidu poolt ellu kutsutud ja Rahvusvahelise Autoliidu FIA toel teist aastat korraldatava noorte koolitusprogrammiga, mille käigus saavad noored autosportlased aasta jooksul osaleda erinevatel loengutel ja võtta osa praktilistest ülesannetest.

Kokku osaleb tänavu EAL Akadeemia programmis 16 noort autosportlast. Erinevalt eelmisest aastast pandi tänavuse EAL Akadeemia koosseis kokku pisut teisel moel. Nimelt oli EAL alakomiteedel, mille juures ka noorsportlasi tegutseb, võimalus üles seada omad kandidaadid. Sõltuvalt ala kandepinnast jagunesid ka alakomiteedele antud kohtade arvud. EAL Akadeemia projektijuhi Egon Kauri sõnul suuri muutusi võrreldes sellega, keda alakomiteed üles seadsid ei tulnud.

“Mõned sõitjad vahetati välja, kuna nad ise ütlesid, et tiheda võistlusgraafiku tõttu ei saaks nad koolitustel osaleda. Ja näiteks ringraja kohad läksid kardile, kuna hetkel sealt sobivaid kandidaate ei leitud. Eesmärk on programmi kaasata noored autosportlased, kes juba hooaja või rohkem sõitnud on,” rääkis EAL Akadeemia projektijuht Egon Kaur.

Sellel aastal toimub kokku neli EAL Akadeemia sessiooni, koolituste iseloom ja ülesehitus on üsna sarnane eelmisele aastale, tõsi sõitu saab sel aastal rohkem olema. Noored autosportlased saavad nii teoreetilisi kui praktilisi teadmisi näiteks füüsilise ettevalmistuse, eesmärkide seadmise ja saavutamise, auto seadistamise, toitumise, meediasuhtluse, sponsorluse ja palju muu osas. EAL Akadeemia eesmärk on anda noortele koolitusprogrammis edasi selliseid teadmisi, mida neil tulevases autosportlase karjääris vaja võib minna. EAL Akadeemia eeskujuks on FIA noorte koolitusprogramm FIA Young Driver Excellence Academy, mille on läbinud ka EAL Akadeemia projektijuht Egon Kaur. Kõik koolitajad on oma ala tuntud tegijad.

Esimene session oli kahepäevane, millest esimesel harjutati meeskonnatööd erinevate praktiliste ülesannetega: Tarmo Tiits rääkis füüsilisest ettevalmistusest ja sportlaste toitumisest, Egon Kaur võistluseks ettevalmistusest ja piiratud eelarvega sõitjate arenguvõimalustest. Päeva lõpetas vestlus Eesti ühe edukama kaardilugeja Kuldar Sikuga. Teisel päeval rääkis Egon Kaur sõiduteooriast, pärast mida suundus üks rühm Võrtsjärve jääle esi- ja tagaveoliste autodega sõitu harjutama. Sõita said noored ise ja sellele lisaks jälgisid kõrvalistmel, kuidas läbivad rada koolitajad Egon Kaur ja Siim Plangi, kes jagasid neile rohkelt nõuandeid. Teisele rühmale rääkis samal ajal esmalt Margus Kiiver sponsorlusest ja sellele järgnes Karmen Vesselovi loeng “Reeglid autospordis”. Pärast lõunat rühmad vahetusid.

EAL Akadeemia 2013 osalejad

Tauri Pihlas, 18, Ralli/Sprint

Raigo Reimal, 17, Ralli/Sprint

Kristian Pints, 18, Ralli/Sprint

Gustav Kruuda, 14, Ralli/Sprint

Markus Jugala, 14, Kart

Karl Leesmaa, 11, Kart

Oliver-Hendrik Kiisa, Kart

Gabriel Dominic Sergo, 12, Kart

Siret Räämet, 13, Kart

Mart Tikkerbär, Rallikross

Marten Teppan, 14, Rallikross

Keiro Orgus, 13, Rallikross

Janar Lehtniit, 14, Superkross

Karmo Salong, Rahvasport

Kaspar Kasari, 15, Rahvasport

Karl-Martin Volver, 14, Rahvasport

 

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2019

Meie autospordi kuldne aasta kogu oma kirevuses on nüüd kaante vahel ja saadaval raamatukauplustes üle Eesti ja veebipoest aadressil http://makse.autosport.ee/shop

Saa teada meie aegade kirkaima spordisaavutuse telgitagustest asjaomaste suu läbi, loe sisutihedaid ja värvikaid kokkuvõtteid erinevate autospordialade aasta olulisematest sündmustest-sarjadest ja naudi efektseid ülesvõtteid, mis nähtut-kogetut parimal moel edasi annavad.

veebitehas