EAL Akadeemia lõpetas oma teise hooaja

Teist aastat korraldab Eesti Autospordi Liit (EAL) noorte koolitusprogrammi EAL Akadeemia. Eelmisel aastal palju positiivset vastukaja saanud EAL Akadeemia programmis osales tänavu 20 noort autosportlast. Esindatud oli palju erinevaid autospordi distsipliine, alustades rahvaspordist ja lõpetades sportralliga. Programmi koordinaatoriks on FIA Young Driver Excellence Academy läbinud Egon Kaur.

Sellel hooajal toimus kokku 4 kahepäevast laagrit, mille käigus said noored autosportlased koolitust ning teoreetilisi ja praktilisi nõuandeid väga mitmel teemal. Sellel aastal oli sõidu osa võrreldes eelmise aastaga suurem, oma oskusi said EAL Akadeemias osalejad lihvida nii lumel, jääl, kruusal ja asfaldil. Kuid autosport ei koosne ainult sõidust, lisaks sellele räägiti ka tänavu füüsilisest ettevalmistusest, anti juhiseid, kuidas selles vallas end arendada ja tehti vastavaid teste. Eesmärkide seadmine ja täitmine, aja planeerimine, suhtlus meediaga, sponsorlus, autode seadistamine ja ettevalmistus ja palju muud vajalikku, kõike seda said tänavused EAL Akadeemia osalejad. Lektoriteks oma ala tugevad tegijad nagu näiteks Sten Pentus, Rainer Aus, Martin Laur, Urmo Aava, Tarmo Tiits ning paljud teised.

Egon Kaur EAL Akadeemia koordinaator: „Tänavune seltskond on noorem ja on selle aastaga väga palju arenenud ning see teeb rõõmu. Võrreldes eelmise aastaga on EAL Akadeemia ülesehitus omajagu muutunud. Eelmisel aastal oli meil koos põhimõtteliselt Eesti tippnoortest koosnev seltskond. Neile me arusaadavatel põhjustel sõidu baasteadmisi ei jaganud, keskendusime rohkem teistele asjadele autospordis. Tänavu olemegi rohkem keskendunud nö vundamendi ladumisele ja baasteadmistele. Noorte areng on personaalselt erinev ja me ei piirdu ainult selle aastaga, me jälgime nende tegemisi ka tulevikus.“

Eesti Autospordi Liidu jaoks on EAL Akadeemia väga olulisel kohal noorte ettevalmistuses. Lisaks sellele on tänavu ellu kutsutud kaks võistlussarja: hobikardisari „Talendid rajale 2013“ päris noortele ja algajatele ja Renault Twingodega sõidetav ZEBRA Cup „Noored roolis“, mis võistlusmomendi kõrval annab noortele autojuhtimise kogemuse.

Martin Harak, EAL peasekretär: „Järgnevateks perioodideks püüame noortesarju veelgi enam pedagoogilise poolega põimida, et noortest kasvaks juba enne autokooli minekut õigete maneeride ning vastutustundega juhid. EAL Akadeemia ühegi senise taseme eesmärk aga ei ole olnud kedagi ainuüksi sõidutehniliselt kiiresti sõitma õpetada. Ehkki mingi kiirus on igaühes meist juba esimestest meetritest olemas, peitub teatud reserv teinekord meile tundmatutes kohtades. Näiteks saab väga palju tööd ära teha oma tähelepanuvõime, füüsiline vormi, tehnilise taibu jms osas. Loogika on ju tegelikult hästi lihtne: ka tihedaima kalendriga F1 piloot tegeleb konkreetselt sõiduga kõigest u 3,5% oma ajast aastas, ülejäänu läheb füüsilisele ettevalmistusele, auto seadistamisele, sponsorürituste, puhkamise jms peale. Kõike muuta ei saa, kuid siiski on võimalusi saada paremaks nii mõneski aspektis. Püüamegi noori panna uskuma, et reaalsete oskuste ja suutlikkuse kasvu läbi saavutatav enesekindlus teeb neid lisaks kiirusele paremaks ka muudes valdkondades. Üldiselt oleme EAL Akadeemia noorte poolt tänavusel aastal saavutatuga rahul, nii programmis kaasatehtu, kui ka võistlusrajal korda saadetuga.“

EAL Akadeemia näol on tegu on Rahvusvahelise Autoliidu FIA egiidi all toimuva noorte koolitusprogrammiga, mida FIA Institute osaliselt ka rahastab. Teise osa rahastusest katab Eesti Autospordi Liit.

Tänavuse EAL Akadeemia osalejad, viimases laagris osalesid: Janar Lehtniit, Karl Leesmaa, Karl-Martin Volver, Karmo Salong, Kaspar Kasari, Keiro Orgus, Kristian Pints, Lauri Peegel, Marcel David Tõeleid, Marten Teppan, Oliver-Henrik Kiisa, Raigo Reimal, Siret Räämet jaTauri Pihlas. Lisaks neile osalesid selle aasta laagrites veel Gabriel Dominic Sergo, Gustav Kruuda, Markus Jugala, Jarek-Karl Kunman, Mart Tikkerbär ja Roland Poom.

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2019

Meie autospordi kuldne aasta kogu oma kirevuses on nüüd kaante vahel ja saadaval raamatukauplustes üle Eesti ja veebipoest aadressil http://makse.autosport.ee/shop

Saa teada meie aegade kirkaima spordisaavutuse telgitagustest asjaomaste suu läbi, loe sisutihedaid ja värvikaid kokkuvõtteid erinevate autospordialade aasta olulisematest sündmustest-sarjadest ja naudi efektseid ülesvõtteid, mis nähtut-kogetut parimal moel edasi annavad.

veebitehas