Liepaja-Ventspils ralli võitis Jari Ketomaa, parima eestlasena Raul Jeets kaheksas (VIDEO)

Lätis sõidetud Euroopa meistrivõistluste teine etapp, Liepaja-Ventspils ralli lõppes täna. Viimasel päeval sõideti kokku kuus kiiruskatset ja see oli ühtlasi ka Läti autoralli meistrivõistluste teine etapp, esimene etapp sõideti sama ralli raames reedestel ja laupäevastel katsetel.

Ralli võidu nimel jäid kaasa rääkima kaks meeskonda, Jari Ketomaa ja Kaj Lindström (Ford Fiesta RRC) ja Craig Breen ning David Moynihan (Peugeot 207 S2000). Kui laupäeval olid kavas väga kiired katsed, siis kurtsid just S2000 autodega sõitjad, et nende masinad on kuuenda käiguga piirajas. Ketomaa Fiesta RRC on 1,6 liitrise turbomootoriga, S2000 aga vabalthingav kaheliitrine ja nende tippkiiruse vahe on ca 20 km/h RRC kasuks. Kuid mitte ainult see ei olnud määrav, pead ka ise mees olema. Ketomaa alustas päeva hästi ja suurendas hommikul edu Breeni ees, oma oli siin ka Breeni auto elektriprobleemidel, mis hoolduses korda tehti, küsimus oli ühes juhtmes. Hooldusele järgnenud katse Breen võitis, kuid juba järgmisel oli Ketomaa taas võitja ja nii kuulus Liepaja-Ventspils ralli võit Jari Ketomaale ja Kaj Lindströmile. Breen ja Moynihan kaotasid neile 31 sekundit.

Kolmanda koha peale jätkus sama lahing, mis eelmisel päeval pooleli jäi. Francoise Delecour ja Dominique Savignoni (Peugeot 207 S2000) suutsid päeva teisel katsel tõusta kolmandale kohale, lükates neljandaks Aleksei Lukjanuki ja Aleksei Arnautovi (Mitsubishi Lancer EVO X N4). Hooldusele järgnenud katsel võttis Lukjanuk tagasi pea 10 sekundit ja vahe kolmanda ning neljanda koha vahel oli napp 1,7 sekundit. Järgmise katse finišis oli Delecour vägagi kindel, et selle kiire katsega kaotab ta poodiumikoha ja oli valmis juba võtma neljanda koha punkte. Kuid ta ei teadnud, mis toimus rajal Lukjanuk tegi väikese eksimuse ja lõhkus rajalt välja sõites auto paremas esinurgas olnud õliradiaatori ja pidi katkestama.

Vaata Lukjanuki eksimust

Igal juhul oli sellel rallil Lukjanuki poolt korralik tormihoiatus ja teades, et mees plaanib kaasa teha Eesti meistrisarja N4 klassis, tuleks kõigil, kes tiitli peale mõtlevad temaga arvestada. Väike lohutus oli katkestanud Lukjanukile Colin McRae Trophy auhind, mis antakse välja igal EM-etapil ja mis kuulub sõitjale, kes on näidanud sellel etapil enim seda, mille poolest ka McRae kuulus oli: kiirus, pühendumine ja julgus. Lukjanuk on esimene venelane, kes selle auhinna saab.

Siim Plangi ja Marek Sarapuu (Mitsubishi Lancer EVO X R4) alustasid päeva seitsmendal kohal. Kuid päeva teisel katsel tegid tegid nad spinni, mille tagajärjel külmunud lumevall rebis autolt ratta alt ära. Kahjuks siis katkestamine...

Nii tõusid parimateks eestlasteks Raul Jeets ja Andrus Toom (Mitsubishi Lancer EVO X), kes sõitsid esikümne aegu ja nende lõppkohaks oli ka kaheksas. Production autode (N4) arvestuses kuulus Jeetsile kolmas koht Vytautas Švedase ja Aivis Egle järel. Läti MV teisel etapil olid nad N4 klassi teised.

„Oleme kokkuvõttes väga rahul. Seadsime endale eesmärgiks tulla ERC etapil kümne hulka ja production autode arvestuses kolme hulka. Sellele lisaks Läti meistrivõistluste etapil omas klassis poodiumile ja need eesmärgid said täidetud. Täna oli meil eesmärk näidata kiiremat sõitu ja olla eespool Eglest, sest seni oleme temast ikka kiirusega üle olnud, eile jäime Läti etapil poodiumilt küll välja, kuid täna olime Raineri järel teised. Euroopa MV kaheksanda kohaga peab samuti rahul olema. Meile pole see tavaline sellise pikkusega rallit sõita, auto on terve, tehnika töötas, kiitus Oti ralliklubile, ja lõpptulemus oli ka hea. Saime siit kuhjaga kogemust juurde,“ võttis Raul Jeets Liepaja-Ventspils ralli kokku.

Liepaja-Ventspils ralli parimad hetked (VIDEO)

Pühapäevased kuus katset olid ka Läti autoralli meistrivõistluste teiseks etapiks. Päeva teise katse järel olid seal nii üld kui N4 rühma arvestuses liidrid Timmu Kõrge ja Erki Pints (Mitsubishi Lancer EVO 9). Paraku jäid saarlased raja äärde, kui nende autol olid mootoriprobleemid. Parimate eestlastena Läti sarja teisel etapil lõpetasid Rainer Aus ja Simo Koskinen (Mitsubishi Lancer EVO 9), kes olid aboluudis neljandad, kuid N4 klassi võitjad. Päeva kiireimad olid R4 klassi Mitsubishi Lancer EVO X masinal sõitnud Janis Feldmanis ja Anrijs Jesse.

"Täna sujus kõik nagu pidi, väike ehmatus oli ühel katsel, mis oli 200 meetrit pikem kui meie selle kirja panime. Sama mure oli paljudel teistel, õnneks jäime teele, sest seal olid ikka korralikud kurvid ja eurokraavid nende ääres. Valisime sellise vähe kindlama tempo ja see töötas. Etapivõit on hea boonus, saime siit nüüd hea tunde ja piisavalt katsekilomeetreid, et minna Võrumaa talverallile. Seal on muidugi vähe teised tingimused, nii teede iseloomu kui ilmselt ka ilmastiku ja lume osas, kuid kindlasti oli see kasulik käik Lätti," kommenteeris Rainer Aus autosport.ee veebilehele.

Eestlased said N4 klassis kaksikvõidu kui teine koht kuulus nagu eelnevalt mainitud Raul Jeetsile ja Andrus Toomile. Mait Maarend ja Mihkel Kapp olid N4 klassi kaheksandad.

Nüüd on põhjust oodata juba Eesti meistrivõistluste esimest etappi , 16. veebruaril sõidetavat Võrumaa talverallit.

Fotol Raul Jeets ja Andrus Toom, foto autor: Ray Põder

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2019

Meie autospordi kuldne aasta kogu oma kirevuses on nüüd kaante vahel ja saadaval raamatukauplustes üle Eesti ja veebipoest aadressil http://makse.autosport.ee/shop

Saa teada meie aegade kirkaima spordisaavutuse telgitagustest asjaomaste suu läbi, loe sisutihedaid ja värvikaid kokkuvõtteid erinevate autospordialade aasta olulisematest sündmustest-sarjadest ja naudi efektseid ülesvõtteid, mis nähtut-kogetut parimal moel edasi annavad.

veebitehas