Veoautokrossi Balti karikad leidsid omaniku

Liqui Moly meistrivõistlused veoautokrossis said jätku Lätis Smiltene krossirajal. Võistlusel jagati Balti karikavõistluste arvestuses viimased punktid, Eesti meistrivõistlustel on üks etapp veel ees.

Lisaks bagidele ning veoautodele sõitsid Smiltenes ka kohaliku sarja arvestuses väiksed bagid ning neli klassi sõidukaid.

Võistlusel valitses pidevalt professionaalne atmosfäär, kohtunikud tegid oma tööd kadestamisväärselt ning õllejärjekorrad olid meeldivalt lühikesed (st rohke publik ei tulnud mitte jooki panema, vaid põnevat võistlust nautima). Katkestanud sõitjate masinate evakuatsioon oli sedavõrd kiire, et sõitude vahel olevad pausid olid praktiliselt olematud.

Hästi korraldatud krossile oli silma järgi kogunenud üle 3000 pealtvaataja. “Suur osa sellest on Eesti fännid, teid oli siin tõesti palju!” kiitis ürituse peakorraldaja Vairis Tralla. “Reklaami teevad meile fännid ise aktiivselt. Sotsiaalmeedias jagatakse pidevalt pilte, videosid, artikleid. Ka Eesti fännidel on suur panus sellesse,” jätkas peakorraldaja.

Tralla sõnul on ta Smiltenes võistlusi korraldanud juba 26 aastat. Hea paraleel: Bruno Leimanis on sama kaua veoautokrossi sõitnud!

Üsna haruldane vaatepilt avanes GAZ 51 ajasõidus, kui eelpoolmainitud ülikogenud lätlane enda auto tagasipöörde-kurvis täiesti üksi olles üle nina suutis keerata.

Poolfinaalides nähti selle hooaja kindlasti kõige tasavägisemat väikeste veokate heitlust. Kõik sõidud lõppesid esiviisikul kümne sekundi sees ning kohti vahetati pidevalt, kuid dirigendikeppi hoidis siiski vaid üks mees – pärast paarietapilist pausi rajale naasnud tartlane Kaido Orro. Ka finaalis tõmbas ta pikima kõrre, hoides selja taga Leimanise ning Veiko Hirsniku.

Leimanisele piisas teisest kohast, et Marko Tiinase ees Balti karikavõit kindlustada. Kolmas koht kuulub kiire, kuid mitteametliku arvutuse kohaselt Kaido Orrole. Nii palju lisaks, et Balti KV arvesse läks selles klassis tänavu vaid kaks etappi – esimene Varstu ja äsjane Smiltene. Ülejäänud sõidud olid küll kalendris, kuid juhendi põhjal võistlejate vähesuse tõttu arvesse ei läinud.

Suurte veoautode ehk GAZ 53 klassi võitis teist võistlust järjest Võrumaa mees Toomas Repp. Kõigis kolmes poolfinaalis (Läti reeglite järgi toimub kolm poolfinaali, Eestis kaks) valitsenud Repp sai ka finaalis parima stardi ning hoidis liidripositsiooni lõpuni.

Vihmasajus kulgenud sõidus jätkus draamat viimaste ringideni. „Õnneks sain finaalis esimesena minema, muidu oleks sõit aia taha läinud. Kojamehed ei töötanud ning sellise sopa sees ei oleks mitte midagi näha olnud,“ kommenteeris Repp. „Rada oli muidugi mu autole väga hea ja päev õnnestus ideaalilähedaselt.“

Poolfinaalides head minekut näidanud Andres Allik hoidis finaalis teist kohta ning kattis tagant poolt vihaselt tulnud Mait Mäesaare rünnakuid edukalt. Seda kuni viimase ringini, mil Mäesaar valis ebahariliku trajektoori ning oli Allikust peaaegu möödumas.

Katkestamiste tagajärjel napsas teise koha Illimar Hirsnik, kolmanda Tajo Aasaroht. Heitlus meistritiitlile on äärmiselt tihe, kuna enne viimast vooru mahuvad Mäesaar (hetke liider), Repp, Hirsnik ja Erko Sibul 16 punkti sisse, medalivõimalus on ka Aasarohul.

Bagide klassis sündis viimaste aastate osalejate rekord. Kuigi esialgu oli registreerunud võistlejaid 16, tuli kohale siiski muljetavaldav 14.

Ajasõitude kiireim, läänevirulane Lauri Leiten ei suutnud oma võitude seeriat jätkata, sest kogenenud leedukas Audrius Pilipavicius mängis ta sel korral üle, blokeeris kõigis neljas sõidus kõik möödumiskatsed. Esimeses poolfinaalis õnnestus siiski ka Leitenil pool esimest ringi juhtida, kuid siis läks trajektoor liiga pikaks.

Finaalis sai Leiten parima stardi, kuid jäi esimesse kurvi pidurdamisega taas hiljaks ning loovutas esikoha leedukale. Poolfinaalides järjest paremasse hoogu läinud Ott Kevvai (edestas kolmandas ka Leitenit) oli löögihoos ka finaalis ning seiras kahte esimest healt ründepositsioonilt. Keegi siiski ei eksinud ja lõpetati järjestuses Pilipavicius-Leiten-Kevvai.

Leiteni teine koht tähendas Balti karikavõitu ja Eesti meistritiitlit juba enne viimast etappi.

Positiivset kõneainet pakkus mitmeaastase pausi järel rajale naasnud Valga bagimees Rain Saar, kes klassi neljanda koha auga välja teenis. Esikolmik ei jäänud kaugele ning auto tundus ka konkurentsivõimeline olevat. Mees ise oli auto ja sõiduga igatahes väga rahul. Ehk on järgmiseks aastaks oodata kõva tiitlipretendenti?

Järgmine ja ühtlasi ka viimane Liqui Moly Eesti meistrivõistluste etapp veoautokrossis toimub 29. septembril Varstus, Matsi krossirajal. Kindlasti tasub kohal olla, kuna esikolmikutes on veel palju lahtiseid otsi.

Lisainfot krosside kohta leiab Facebooki lehelt https://www.facebook.com/Autokross/ ja http://autokross.ee/.

 

Tekst: Veiki Ojaperv

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2019

Meie autospordi kuldne aasta kogu oma kirevuses on nüüd kaante vahel ja saadaval raamatukauplustes üle Eesti ja veebipoest aadressil http://makse.autosport.ee/shop

Saa teada meie aegade kirkaima spordisaavutuse telgitagustest asjaomaste suu läbi, loe sisutihedaid ja värvikaid kokkuvõtteid erinevate autospordialade aasta olulisematest sündmustest-sarjadest ja naudi efektseid ülesvõtteid, mis nähtut-kogetut parimal moel edasi annavad.

veebitehas